Międzychodzki Klub Sportowych Gier Karcianych i Umysłowych Kontra-Rej

 

Relacja retro pociąg Przystań - Bogdan 18.06.2017r.

Retro pociągi: Przystań na trasie Międzychód – Wierzbno – Przytoczna – Skwierzyna – Deszczno – Gorzów Wlkp. i w drodze powrotnej oraz Bogdan na trasie Gorzów Wlkp.– Bogdaniec i również w drodze powrotnej, stanowiły w minioną niedzielę 18 czerwca 2017 roku nie małą atrakcję turystyczną z wieloma przygodami.

Pociągi zrealizowane zostały w oparciu o umowę zawartą przez Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. z Instytutem Rozwoju i Promocji Kolei w Poznaniu na rok 2017 i stanowiły swoisty prezent dla mieszkańców Gorzowa Wlkp. i jego okolic z okazji 760 lat lokacji Miasta), których uroczystości odbędą się na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku.

Pierwsza to absencja pociągu w Międzychodzie (z racji braku zgody PLK Dyrekcji w Zielonej Górze na przejazd pociągu na trasie Wierzbno – Międzychód – Wierzbno) i z tej racji turyści z Międzychodu oraz uczestnicy czwórmeczu w staropolskie gry karciane Czerwona Baśka i Kop (32 zawodników – po ośmiu Kościańskiego Stowarzyszenia Kopa Sportowego, WLKS KS Przeźmierowo, Gorzowskiego Klubu Sportowych Gier Karcianych i Umysłowych Kontra w Gorzowie Wlkp. oraz Międzychodzkiego Klubu Sportowych Gier Karcianych i Umysłowych Kontra – Rej w Międzychodzie) odbyli wycieczkę autokarową z dworca w Międzychodzie na stację do Wierzbna (mijając po drodze historyczną, zieloną granicę z przed II wojny światowej dzielącą Polskę i III Rzeszą). Humory pasażerom autobusu wyraźnie poprawiła informacja Patryka Skopca - prezesa Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei w Poznaniu, że prezentem dla turystów retro pociągów Przystań i Bogdan jest ulokowany w składzie pociągu zabytkowy wagon Wars.

Druga to fakt spotkania się z zabytkowym parowozem na stacji w Wierzbnie, gdzie do pociągu wsiadła również grupa kilkunastu dzieci z opiekunami z jednej ze świetlic socjoterapeutycznych Stowarzyszenia Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. (zaproszenie od Wydziału Kultury i Sport UM w Gorzowie Wlkp.)

Trzecia to bezpośredni kontakt z turystami (właśnie w wagonie Wars i na korytarzach wagonów pulmanowskich)  z turystami  z Wielkiej Brytanii i Włoch, którzy podróżowali pociągiem na zaproszenie Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei w Poznaniu.

Czwarta przygoda, która była absolutnym zaskoczeniem dla turystów z Wielkiej Brytanii i Włoch) to rozgrywanie w ośmiu przedziałach wagonu nr 3 czwórmeczu w staropolskie gry karciane Czerwona Baśka i Kop.

Piąta to wodowanie parowozu przez strażaków OSP w Skwierzynie (w drodze do Gorzowa Wlkp. i w drodze powrotnej oraz na stacji w Bogdańcu za sprawą strażaków OSP z Bogdańca). Wydarzenia te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem turystów oraz obserwatorów przejazdu pociągów.

Szósta przygoda to niezwykle ekspresyjna grupa przebierańców w mundury wojskowe, rodem z lat 40 wojennych i powojennych XX wieku, która na stacji w Gorzowie Wlkp. stanowiła nie lada gratkę i ożywiła tych, których przyćmiła wysoka temperatura jaka panowała w wagonach z racji intensywnego operowania słońca w dniu przejazdu pociągów.

Jako siódma przygodę zresztą bardzo radosną szczególnie dla tych turystów, którzy nie zdołali kupić biletów na stronie www.turkol.pl, była możliwość zakupienia w wagonie Wars biletów na przejazd z Gorzowa Wlkp. do Bogdańca w drodze powrotnej, a chętnych było bardzo wielu!

Ostatnimi akcentami tej turystycznej przygody była powrotna podróż autobusami do Międzychodu oraz uroczyste ogłoszenie wyników czwórmeczu rozegranego na pokładzie pociągu w Restauracji Stara Rozlewnia w Międzychodzie.

Puchar za I miejsce ufundowany przez Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbietę Annę Polak zdobyła drużyna Kościańskiego Stowarzyszenia Kopa Sportowego, która zgromadziła w sześciu sesjach turniejowych (grano przy ośmiu stolikach – przedziałach pulmanowskich po jednym zawodników z każdej drużyny, cztery punkty za I miejsce, 3 pkt. za II m-ce – 2 pkt. za III m-ce i 1 pkt. za IV m-ce przy stoliku)  – łącznie 1536 rozdań) – 130,5 pkt. (+345).

Puchar za II miejsce ufundowany przez Prezydenta Gorzowa Wlkp. wywalczył zespół WLKS KS Przeźmierowo – 125,0 pkt. (+197).

Puchar ufundowany przez Burmistrza Międzychodu Krzysztofa Wolnego stał się własnością Międzychodzkiego Klubu Sportowych Gier Karcianych i Umysłowych Kontra – Rej, którego zawodnicy zdobyli 119 pkt. (-44).

Puchar za IV miejsce ufundowany przez Wójta Gminy Bogdaniec Krystynę Pławską przypadł w udziale drużynie Gorzowskiego Klubu Kontra, która zdobyła 102,5 pkt. (-365).

Indywidualnie turniej wygrał Mariusz Staroń (Kościan), który z dorobkiem 23 pkt. (+170) zdobył nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Międzychodu Krzysztofa Wolnego

Kolejne miejsca zajęli:

II m-ce – Mirosław Kędziora (Kościan) – 20 pkt. (+100) – nagroda ufundowana przez Wójta Gminy Deszczno Pawła Tymszana.

III m-ce - Roman Michalak – 19,5 pkt. (+73) – WLKS KS Przeźmierowo

IV m-ce - Wojciech Stachowiak 17,5 pkt. (+86) – WLKS KS Przeźmierowo  - obie narody ufundowane przez Wójta Gminy Przytoczna Bartłomieja Kucharyk.

V m-ce – Sylwester Grynczek - MKSGK i U Kontra – Rej w Międzychodzie.– 17,5 (+60) nagroda ufundowana przez Burmistrza Międzychodu Krzysztofa Wolnego.

VI m-ce – Tadeusz Fabiś (Kościan) – 17,0 pkt. (+70) – nagroda ufundowana MKSGK i U Kontra – Rej.

VII m-ce – Włodzimierz Fojud - MKSGK i U Kontra – Rej w Międzychodzie.– 16,0 pkt. (+37).

VIII m-ce – Krzysztof Otto – MKSGK i U Kontra – Rej w Międzychodzie 16,0 pkt. (+35)

Dwie ostatnie nagrody ufundowane zostały przez Wójt Gminy Bogdaniec Krystynę Pławską.

Następny retro pociąg Przystań na trasie Gorzów Wlkp. – Międzychód – Gorzów zaplanowany został na 12 sierpnia 2017 roku, kiedy to w Międzychodzie odbywać się będzie Jubileuszowa V Parada Lokomotyw. Na pokładzie pociągu dojdzie do rewanżowego meczu w staropolskie gry karciane pomiędzy drużynami Gorzowa Wlkp. i Międzychodu (za pojedynek w dniu 3.03.2016).

Opracowanie:

Marek Pospieszny

Podinspektor WKS UM w Gorzowie Wlkp.

WYNIKI KOŃCOWE

 

    Międzychodzki Klub Sportowych Gier Karcianych i Umysłowych Kontra-Rej
© 2015 MKSGKiU Kontra-Rej. Realizacja i hosting: Force-net Usługi Informatyczne

Please publish modules in offcanvas position.